ELEKTRO STATİK TOZ BOYAMA

Elektrostatik toz boyama nedir?

Elektrostatik toz boyama solvente haiz olmayıp yüzeylere tatbik edilen bir boyama yöntemidir. Boya tatbik edilirken yüzeyin en üst kısmında toz boyanın özgün parçacıkları belirgin şekilde kendini gösterir. Toz boyanın tatbik edilmesi kendine özgü tabancalarla yapılır.Elektro Statik Toz Boyama yapılışı

Tabancadan çıkan parçacıklar hemen yüzeye işleyerek kaplayıcı özelliğini gösterir. Ancak uygulanan yüzeye sahip malzeme ya da eşyalar iyi biçimde topraklanmamışsa statik faktöründen uzaklaşır. Bu da etkili bir kaplama gerçekleştirmeyebilir. Şayet yüzeye gereğinden fazla boya tatbik edilmişse, fazla boya kısmı alınarak başka bir yüzey için kullanılabilir. Dolayısıyla elektrostatik toz boyama israf edilmemiş olur. Toz boyanın atılması sonrasında materyal fırına sokulur. Burada amaçlanan ise statik yani kuvvetli biçimde yapışmasıdır.

Toz boyanın avantajları nelerdir?

Fırından çıkarılan ürünün güzel görünümü, doğaya zarar vermeyen yapısı ve sağlam bir şekilde yüzeye yapışması hususları dikkate değerdir. Onun bu avantajlarından dolayı konvansiyonel boya alışkanlıklarını da zamanla değiştirecektir. Böylece şimdilik istenilen ölçüde yaygın olmayan toz boya sanayisi yakın vadede gözde boya alternatifi olarak öne çıkacaktır. Zira birçok avantaja sahiptir. Öncelikle statik denilen iyice yapışma pratikliğini sunar. Bu da otomasyona sahip işletmeler için oldukça önemli bir husustur.

Kaplayıcılığı yüksek bir nitelik arz eder ve uzun ömürlüdür. Üstelik harici dış darbelere, olumsuz etkilere karşı iyi bir mukavemet sergiler. Diğer önemli bir avantajı da ekolojik niteliğidir. Zira içeriğinde diğer geleneksel boyalardaki gibi petrol ve türevleri bulunmadığından doğaya zarar verici kimyasallar bulunmaz. Üstelik iş görenler de kolaylıkla bunu uygulayabilir. İş gören güvenliği açısından sadece bir toz maskesi kafi gelecektir. Ekstradan bir güvenlik tedbirine gereksinim duymaz.

Gökkuşağı statik boya nerelerde kullanılır?

Boya sektörünün önemli kollarından biri olan toz boyama otomobil yan endüstrisi, bisiklet parçaları, ferforje yapılı korkuluklar, aydınlatma ürünleri, makine aksamı ve aksesuarlar, metal araçlar ve eşyalarda giderek yaygınlaşmaktadır. Genellikle metal malzemelere tatbik edilmesine karşın elektrostatik toz boyama işlemleri metal dışı yüzeylere de uygulanabilir. Reklam sektöründe de uygulama alanı söz konusudur. Gökkuşağı statik boya sadece materyalin fırına girmeyecek büyük ebatta olması durumunda uygulanmaz. Ayrıca gökkuşağı statik boya fırına dayanıklı malzemelere uygulanmalıdır.

elektro statik toz boya
elektro statik toz boya
elektro statik toz boya
elektro statik toz boya